Jakie funkcjonalności wchodzą w skład kreatora cv?

Celem programu do pisania CV jest... oczywiście udostępnienie użytkownikowi możliwości wygodnego i szybkiego napisania CV.

Chciałbym w tym artykule przeanalizować jakie funkcjonalności musi posiadać kreator cv aby użytkownik faktycznie mógł wygodnie i sprawnie z niego korzystać.

Logowanie i rejestracja

Innymi słowy konto użytkownika. Niektóre kreatory CV wymagają, inne zaś nie wymagają założenia konta w witrynie udostepniającej możliwość tworzenia CV.

Korzyścią płynącą z założenia konta jest fakt, że dane, które użytkownik wpisze tworząc swoje CV zostają zapamiętane przez serwer. To sprawia, że po ponownym zalogowaniu się do programu do tworzenia CV nie trzeba ich kolokwialnie mówiąc "wklepywać" na nowo.

Skoro dane użytkownika przechowywane są na serwerze, może zrodzić się pytanie odnośnie bezpieczeństwa ich przechowywania. Warunki przechowywania danych użytkownka powinny być opisane w regulaminie lub polityce prywatności, warto tam zajrzeć.

Ponadto program do pisania cv powinien udostępniac użytkownikowi usunięcie konta i możliwość usunięcią wszystkich jego danych z serwera.

Edytor CV

Wyróżnismy dwa typy edytorów:

  • edytor tzw. WISYWYG,
  • edytor w postaci formularza.

Edytor WISYWYG, akronim "What You See Is What You Get" (tłum. dostajesz to co widzisz) polega na tym, że edycja danych dokonywana jest niekajo na samym szablonie CV.

Sprawia to wrażnie edytowania samego szablonu, tzn jeśli imię i nazwisko na szablonie jest większą czcionką to edytowany tekst wpisujemy dokładnie w miejscu tego imienia i nazwiska, dokładnie tą samą czcionką.

W drugim typie edytora użytkownik wypełnia formularz, podając w nim dane i następnie swoje Cv może abo podejrzeć obok, albo wygenerować podgląd. Nierzadko w tym przypadku najpierw wpisywane są dane do formularza a dopiero później wybierany szablon CV.

W edytorze WISYWYG natomiast szablon zostaje wybrany na początku, ponieważ na wybranym szablonie dokonowana jest edycja.

Generowanie CV

Programy do tworzenia CV w końcowym etapie generują CV w określonym formacie. Standardem jest wygenerowanie pliku PDF, co oferuje każdy sprawdzony preze mnie kreator CV.

Czasem CV kreator udostępnia użytkownikowy dodatkowo możliwość wygenerowania pliku .doc, czyli do otworzenia w programie Word. Niektóre również pozwalają na wyświetlanie CV pod unikalnym linkiem.